Přírodní zajímavosti

Rybníky v katastru obce a v těsném sousedství, které podle místní kroniky založil syn Hynka Jan z Řepic roku 1510.

Rybník Blatec - rozloha 103,74 ha, méně vhodný pro koupání pouze pro místně znalé. Na rybníce a v okolí žije velké množství živočichů a ptactva z toho důvodu zde česká ornitologická společnost vybudovala ornitologickou stanici a provádí v okolí odchyty a kroužkování ptactva. Na rybníce hnízdí mimo jiné velké množství Hus divokých.

Rybník Velký Luský - rozloha 26,00 ha, vhodný pro koupání ze strany (místní název od kostela).

Rybník Velké Nákří - rozloha 42,49 ha, méně vhodný pro koupání. S vybudovanými ostrovy vhodný pro život ptactva, v současné době hnízdí velké množství Hus divokých a jiné vodní ptactvo. Největší zajímavostí je jediné hnízdiště v České republice na ostrově tohoto rybníka, kde hnízdí pravidelně od roku 1991, v posledních letech 3-4 páry kolpíka bílého (Platalea leucorodia).

Rybník Malé Nákří - rozloha 8,19 ha, méně vhodný pro koupání. Na tomto rybníce provádí místní myslivecké sdružení vypouštění kachen divokých, které sami odchovávají.

Rybník Březovec - rozloha 16,27 ha, méně vhodný pro koupání. Hnízdí zde Husy divoké a na ostrově je menší kolonie volavek.

V nedalekém okolí obce se nachází pomník zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty (popraveného v těchto místech roku 1581) pomník od V.Suchomela z roku 1904 a obec Zbudov, kde jádro obce bylo v roce 1990 vyhlášeno památkovou zónou.

Přibližně 10km od obce se nachází Hluboká nad Vltavou se svým zámkem původně gotickým hradem z 2.poloviny 13. století, zámek Ohrada se zoologickou zahradou v kterém je muzeum lesnictví a rybářství a Alšova jihočeská galerie.

Přibližně 10km od obce se nachází města Týn nad Vltavou, Protivín a Vodňany.

Přibližně 7km od obce se nachází město Zliv a asi 15km město Netolice

Okresní město České Budějovice se nachází cca 20km od obce Nákří.


V okolí obce jsou pěkné procházky:


Obec Nákří zhotovila kamennou vyhlídku při cestě na Loma, na vrcholu cesty. Z této vyhlídky je krásný výhled na obec Nákří a celé okolí včetně Šumavy. Kameny nám

věnovala obec Ktiš

a vlastní

kameny

ležely na parcele č.583/1 v katastrálním území Smědeč. Kamenná vyhlídka byla zhotovena dne 4.11.2011.

 

v krásné jihočeské přírodě nebo absolvovat menší turistické trasy, které Vám můžeme doporučit. Zde dáme postupně několik zajímavých tras:

1_Trasa okolo Velkonakeřského rybníka.  cca 2 hodiny zde je ke stažení mapa trasy.

2_Trasa trochu delší po hrázi Velkonakeřského rybníka a bývalého Olešnického.  cca 2,5 hodiny zde je ke stažení mapa trasy.

3_Trasa k pomníku Jakuba Kubaty.  cca 3 hodiny  zde je ke stažení mapa trasy.

4_Trasa okolo Blatce nebo jenom k rozvodí Blanice a Vltavy. Možná ani nevíte, že je to na katastru obce Nákří. Zde je mapa trasy a zde je popis trasy.


Počet přístupů 1476723.